Monday, September 9th, 2024

Najpopularniejsze kierunki studiów

Wybór kierunku studiów to bardzo poważna decyzja. Na niektóre z nich próg wejścia jest tak mały, że nawet z ledwo zdaną maturą może na nie aplikować, a inne są tak oblegane, że bez 90% z rozszerzenia nie mamy co o nich marzyć. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych kierunków studiów. Być może nie są one prestiżowe, ale chętnych na nie co roku przybywa, a to sprawia, że bardzo trudno jest się na nie dostać.

Informatyka – nie tylko dla programistów

Kierunek informatyczny bardzo często błędnie jest przypisywany tylko programistom, a przecież jest to znacznie szersze zagadnienie. Zapewne każda osoba na tych studiach będzie musiała przejść przez podstawy kodowania, ale nie oznacza to, że każdy z nich w przyszłości zostanie twórcą aplikacji czy specjalistycznych programów. Czasami to osoby zarządzające danymi, służące jako złote rączki albo zajmujące się masą innych związanych z komputerami i przestrzenią internetową zajęciami. Być może dlatego w zeszłym roku na tego rodzaju studia aplikowało najwięcej studentów, mocno przebijając zainteresowaniem następną pozycję na liście.

Zarządzanie – każdy chce zostać dyrektorem

Zarządzanie to raczej wyśmiewany kierunek. Kojarzy nam się przede wszystkim z osobami, które nie mają pomysłu na siebie i wybierają go, żeby jakość przewegetować ostatnie lata edukacji, na które mogą sobie pozwolić. Oczywiście znajdziemy wśród nich osoby, które faktycznie mają perspektywy na przejęcie kierowniczego stanowiska, ale jest to bardzo niewielki odsetek. Mimo takiego podejścia społeczeństwa do zarządzania jest to drugi najmocniej oblegany kierunek w naszym kraju. Co roku aplikuje nam niego masa studentów, a coraz więcej uczelni rozwija ofertę specjalizacji, jakie możemy na danych kierunkach zdobyć.

Psychologia – praca z ludźmi i ich problemami

Mówi się, że każda osoba wybierająca psychologię ma jakiś własny problem do przepracowania. Być może dlatego co roku liczba chętnych na te kierunki wzrasta. W zeszłym roku zajmowała ona zaszczytne trzecie miejsce w rankingu. Ciężko się na nią dostać, a problem z tym zawodem jest bardzo poważny. Jeśli wyszkolimy na psychologa niewłaściwą osobę, może ona namieszać w życiu ogromnej ilości osób. Mimo wszystko coraz więcej ludzi chce pracować w swoich własnych gabinetach i zajmować się diagnozowaniem i przerabianiem problemów innych osób. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że uczelnie wypuszczają naprawdę kompetentnych ludzi.

Ekonomia – choć rynek wydaje się dziś przesycony

Od lat mówi się o tym, że rynek nie potrzebuje już nowych ekonomistów. Co roku masa nowych adeptów tej sztuki kończy nie tylko uczelnie wyższe, ale także szkoły średnie i tylko część z nich decyduje się na rozpoczęcie studiów. Mimo wszystko dalej jest to bardzo oblegany kierunek. Niektórzy chcą łączyć go z innymi, dzięki czemu zyskują niepowtarzalne kwalifikacje, ale większość osób myśli o przyszłości jako bankier. Ekonomia to jednak równie rozległa dziedzina jak informatyka i mieści w sobie zarówno szeregowe księgowe, jak i doradców podatkowych czy zarządców poważnych finansowych instytucji.