Tuesday, December 3rd, 2024

5 powodów, przez które nie możesz się skupić

W czasach pracy i nauki zdalnej wielu z nas musi dosłownie zmuszać się do siedzenia przed komputerem i wypełniania swoich obowiązków. Powodem takiego stanu rzeczy jest często znaczny problem z koncentracją, który wyraźnie nasilił się w społeczeństwie w ostatnim czasie. Aby walczyć z nim skutecznie, warto zrozumieć, co go u nas powoduje. A przyczyn może być wiele, często skumulowanych w jeden uciążliwy przypadek.

  1. Pracujesz o niewłaściwej dla siebie porze
    Każdy z nas ma jakąś porę, podczas której pracuje nam się najlepiej. Niektórzy nie są w stanie skupić się po zachodzie słońca, niektórych denerwuje praca w czasie, kiedy słońce jest wysoko na niebie. Jeśli masz więc taką możliwość, sprawdź, czy pora nie jest jednym z czynników wpływających na twoją zdolność koncentracji. Być może wystarczy przenieść okres, w którym odrabiasz prace domowe albo zajmujesz się ważnym projektem na trochę później lub wcześniej, żeby twoja praca szła szybciej i przyjemniej. Pamiętaj tylko o utrzymaniu regularnych godzin snu.
  2. Pochłaniasz za dużo energetyków
    Wbrew pozorom substancje pobudzające, między innymi popularne wśród młodzieży napoje energetyczne nie wspomagają naszej koncentracji, zwłaszcza jeśli nasz organizm nie jest do nich przyzwyczajony. Owszem, pomagają nam się one pobudzić po małej ilości snu czy przed zarwaniem nocy w celu nauki, ale przyjmowanie ich w dużych ilościach może mieć na nasz organizm bardzo negatywny wpływ, między innymi pogorszyć naszą zdolność koncentracji. Nie mówiąc już o tym, że zatrucie nimi na pewno nie pomoże nam spędzić większej ilości czasu na pracy czy nauce.
  3. Wokół Ciebie jest za dużo rozpraszaczy
    Każdy z nas ma jakiś rozpraszacz, coś, co skutecznie utrudnia nam wdrożenie się do pracy albo odciąga od niej naszą uwagę. To może być grający w tle telewizor, telefon albo co chwila przychodzące wiadomości. Jeśli takie rzeczy nas rozpraszają, warto się od nich odciąż. Możesz wyciszyć telefon, a jeśli to za mało i wciąż po niego sięgasz, odłóż je w miejsce niedostępne dla Ciebie z twojego stanowiska pracy. Wyłącz telewizor, poproś swoich domowników, żeby przez pewien czas nikt Ci nie przeszkadzał. Wyloguj się też z portali typu social media.
  4. Nie możesz się zmotywować
    Motywacja jest bardzo ważnym elementem nauki czy pracy. Bez niej skupienie się jest praktycznie niemożliwe. Po co pracować nad czymś, co jest dla nas obojętne albo czego sensu nie widzimy. Jeśli tylko masz taką możliwość, postaraj się wyciszyć przed każdym blokiem pracy. Możesz też wypisać na kartce powody, dla których twoim zdaniem warto zabrać się do niej i zmusić się do zakończenia rozpoczętego projektu. W tym celu dobrze sprawdzą się wszelkie poradniki motywacyjne albo profile w social mediach, które pokazują, jak ciężka praca może wpłynąć na każdą dziedzinę naszego życia.
  5. Masz gorsze samopoczucie
    To, w jakiej kondycji jesteśmy, bardzo wpływa na naszą zdolność do pracy. Jeśli jesteś chory albo gorzej czujesz się psychicznie, lepiej odpuść sobie pracę w danym dniu. Dużo lepiej zrobi Ci kilka godzin snu lub innej formy wypoczynku. Jest to bardzo istotne, ponieważ praca w takim stanie może doprowadzić nas do pogorszenia się go, a do tego owoce jej mogą być na tyle beznadziejne, że i tak w przyszłości będziemy je musieli po sobie poprawiać. Jeśli gorsze samopoczucie utrzymuje się dłużej, warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą i dowiedzieć się, jak możemy sobie pomóc.