Historia

historia

Historia

(ponad 100 absolwentów w edycjach 2007/2008, 2008/2009, 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2015/2016)

Studia podyplomowe Historia powołane zostały głównie w celu kształcenia przyszłych nauczycieli tego przedmiotu oraz dla osób zainteresowanych historią.

Adresowane są do absolwentów kierunków humanistycznych różnych typów szkół wyższych, co najmniej ze stopniem licencjata z przygotowaniem pedagogicznym (możliwe także studiowanie dla osób chcących uzyskać to przygotowanie – patrz niżej), chętnych do poszerzenia i pogłębienia wiedzy w proponowanym kierunku.

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Zajęcia organizowane są w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów – łącznie ponad 350 godzin dydaktycznych oraz osobno praktyki studenckie (w wymiarze 60 godzin, student ma prawo wyboru miejsca odbywania praktyk). Studia trwają trzy semestry. Zajęcia odbywają się w dwudniowych sesjach – w soboty i niedziele, średnio dwa razy w miesiącu (zwykle 9 zjazdów w semestrze). Absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

PROGRAM STUDIÓW

Program jest dostosowany do podstawy programowej w szkole podstawowej (nowej) i w liceum. Składa się z przedmiotów  kierunkowych, fakultatywnych i z zakresu dydaktyki historii. Obejmuje m.in. następujące przedmioty:

• Historia starożytna
  • Historia średniowieczna
  • Historia nowożytna
  • Historia XIX w.
  • Historia XX w.
  • Archeologia
  • Prehistoria
  • Warsztat historyka
  • Nauki pomocnicze historii
  • Historia wojskowości
  • Historia sztuki
  • Kultura języka polskiego
  • Historia i kultura Żydów
  • Jak nauczać o holokauście?
  • Dydaktyka historii i warsztaty metodyczne
  • Warsztaty psychologiczne
  • Retoryka
  • Warsztat pisarski nauczyciela

Zajęcia dostosowane są do potrzeb przyszłego nauczyciela historii i prowadzone z uwzględnieniem specyfiki pracy w szkole. Znaczna część zajęć będzie miała charakter warsztatowy, aby praktycznie przygotować studenta do wykonywanego zawodu. Małe grupy ułatwiają kontakt z wykładowcą i zdobywanie wiedzy w przyjaznych warunkach.

• Uczestnictwo w zajęciach
  • Uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminów i zaliczeń
  • Pozytywna ocena praktyk pedagogicznych
  • Praktyczny egzamin końcowy w formie ustnej
  • Wniesienie wszystkich wymaganych opłat

ZAPISY:

pobierz formularz>>>
  • po zakwalifikowaniu, dostarczenie dokumentów – według informacji podanych w zakładce: http://www.swpr.edu.pl/informacje/

Opłatę wpisową i opłaty za studia należy wnosić na konto: Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie 93160011270003012283881001; Fortis Bank Polska SA; [z dopiskiem: Historia]

KOSZT STUDIÓW to 1300 zł za semestr.

DODATKOWE WARIANTY STUDIÓW

1. Dla zainteresowanych istnieje możliwość łączenia studiów ze studiami podyplomowymi na kierunkach filologia polska, wiedza o społeczeństwie lub geografia (we wszystkich przypadkach trwają również trzy semestry) w ramach studiów Język polski z historia, Historia z wos-em lub Historia z geografią (dwa ostatnie to nowość).

Koszt studiów w tym wariancie to 1800 PLN za semestr.

1. Istnieje również możliwość uzyskania w ramach studiów podyplomowych Historia uprawnień pedagogicznych. Wiąże się to z uczestnictwem w zajęciach wspólnych z kierunkiem pedagogika (dzięki dogodnemu dostosowaniu planu zajęć obu kierunków) oraz dodatkowych zajęciach w trakcie ferii zimowych (w terminie ferii województwa mazowieckiego).

Koszt studiów w tym wariancie to 1800 PLN za semestr plus jedynie 800 PLN za dodatkowe zajęcia (w sumie w wymiarze nie niższym niż 270 godzin).

Kierownik studiów:
dr Dariusz Skorupa